Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Lisans Bursu

Burs duyurusu, burs başvurusu ve burs haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren vakıf ve kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. 


 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından Lisans öğrencilerine eğitim ve araştırma bursları verilecektir. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu sitesinde yaptığı açıklama da burs başvuru koşulları, burs başvuru için gerekli belgeler, burs başvurusu için son tarih, burs başvurusunun nasıl yapılacağı dair bilgiler paylaştı.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bursu

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından sosyal ve beşerî bilimler alanında lisans öğrencilerine karşılıksız yurt içi eğitim bursu verilecektir.

Burs Başvuru Koşulları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
 • Yukarıda belirtilen lisans programlarından birinde öğrenim görüyor olmak,
 • Öğretim kurumuna giriş yılı itibarıyla öğrenim gördüğü kurumun normal öğrenim süresini aşmamış olmak,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olmamak,
 • Eğitime yeni başlayanlar ve hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayanlar için; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınav sonucuna göre yerleştiği programın puan türü esas olmak üzere ilk 3.000’e girmek, ara sınıftakiler için alttan dersi olmamak ve genel not ortalaması Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Not Dönüşüm Tablosu’na göre 100’lük sistemde Türk Dil Kurumu için en az 70, Türk Tarih Kurumu için en az 75 olmak ve son sınıf öğrencisi olmamak,
 • 2020 yılı Ocak ayı itibarıyla burs süresi boyunca herhangi bir kurum/kuruluşta devamlı görev almamayı ve ücret karşılığı bir görevde çalışmamayı ve başka bir kurum/kuruluştan burs veya öğrenim kredisi almamayı taahhüt etmek.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi İNSTAGRAM'da TAKİP EDİN

Burs Başvurusu için Son Tarih

2020 Ekim ayı içerisinde başvuruya açılmaktadır.

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kurum tarafından internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada burs başvuru şartlarını taşımayan adayların başvuruda bulunmamalarına dikkat çekti. İnternetten yapılan burs başvurusu sadece e-Devlet üzerinden e-Hizmetler bağlantısındaki Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başlığı altındaki burs uygulamasından yapılacaktır. Başka bir kanalda yapılan burs başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Başvuru esnasında vesikalık fotoğraf ve aşağıda yer alan belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Belgeler kontrol edilebilir kod numarasına sahip (e-Devlet veya ÖSYM Sonuç Sistemi vb.) olmalı veya asılları ya da onaylı suretlerinden taranmış olmalıdır.

 • Adli Sicil Kaydı,
 • Öğrenci Belgesi,
 • Eğitime yeni başlayanlar ve hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayanlar için ÖSYM Sonuç Belgesi ve ÖSYM Yerleştirme Belgesi, ara sınıftakiler için not ortalamasını gösteren onaylı Not Döküm Çizelgesi,
 • 2018-2019 eğitim öğretim döneminde hazırlık öğrenimi görenler için hazırlık sınıfını başarıyla geçtiğini gösteren belge

AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share