AOSB Bursu

Burs duyurusu, burs başvurusu ve burs haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren vakıf ve kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. 


 

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi, Teknik/Meslek Lisesi, Meslek Yüksek Okulu ve Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs verecektir.

 

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Bursu

AOSB Bölge Müdürlüğünce yapılan açıklamada, burs kazanan öğrencilere e-posta yoluyla duyurulacaktır. Burs miktarları lisans öğrencileri için 400 TL, meslek yüksek okulu öğrencileri için 300 TL, meslek lisesi öğrencileri için 150 TL olacağı belirtildi.

Burs Başvuru Şartları:

 • Burslar, lise düzeyinde mesleki ve teknik eğitim, yükseköğrenim düzeyinde mühendislik ve temel bilimler alanlarında verilir.
 • Türkiye’de öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler yararlanır.
 • Maddi imkânı yetersiz ve başarılı olup, yurt içi eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde olanlar yararlanır.
 • Başka kaynaklardan aylık nakit yardımı şeklinde burs alanlara AOSB tarafından burs verilmez (Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere verilen burslar ve öğretim kurumlarının, öğretim hizmet bedelinin karşılanması amacıyla verdikleri burslar hariç).
 • Kazanç getiren herhangi bir işte devamlı olarak çalışanlara burs verilmez.
 • Burslar karşılıksız olup,  öğrencinin mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak bursiyer, imkânı olduğu ölçüde, AOSB'nin tanıtımını yapacağını ve katkıda bulunacağını taahhüt eder.
 • AOSB tarafından sağlanan burslarından birden fazlasını almaya hak kazananlara, en yüksek tutarda olanı verilir.

Değerlendirme Esasları:

 • Yeni kayıt yaptıranlarda; kayıt yatırdıkları fakültenin ilgili bölümüne ve yüksekokullara LYS puanı yönünden ilk on öğrenci içinde girmiş olmak; orta öğretimde kayıt yaptırdıkları öğretim kurumunun ilgili bölümüne TEOG puanı yönünden ilk on öğrenci arasında girmiş olmak. Fakülte, yüksekokul veya teknik/meslek lisesine giriş puanı sıralamasına göre önde olmak, tercih sebebidir.
 • Ara sınıflarda; bir önceki dönem genel başarı ortalaması 100 üzerinden en az 70 puan (4’lük sistemde en az 2,8 puan) olup, bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. Hazırlık sınıfını bitiren öğrencilerin de başarılı olarak bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmaları ve okullarından alacakları resmi belge ile ibraz etmeleri gerekmektedir. 
 • Ara sınıflarda genel not ortalaması uygun olduğu takdirde en fazla 2 başarısız dersi olan öğrencilerin başvurusu kabul edilecektir.
 • Orta öğretim kurumları için 20, Meslek yüksekokulları için 23, Lisans programları için 26 yaşından büyük olmamak şartı aranır.
 • Bursiyer adayının (öğrencinin) maddi imkânının yetersiz olması gerekir.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi 

İNSTAGRAM'da TAKİP EDİN

TELEGRAM KANALINA KATILIN

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karşılıksız burs başvuruları, Burs Başvuru Formu AOSB Bölge Müdürlüğüne şahsen yapılmaktadır.

AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share