Üniversite Öğrencileri için 8 Motive Edici Film

 

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı vize, final, burs, barınma, yemek, ulaşım gibi üniversite hayatının yaşatmış oldu psikoloji ve motivasyon düşüklüğünü bir nebze olsun yukarılara çıkartacak, tabiri caizse sizi gaza getirecek filmler derledik.

 

 

 

Üniversite Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 8 Motive Edici Film

Ölü Ozanlar Derneği - Dead Poet Society

1950’lerin son döneminde muhafazakar New England hazırlık okulunda çalışan İngilizce öğretmeni John Keating sıradışı bir öğretmendir. Okulun tutucu ve katı disiplin sloganına rağmen, Keating şiir öğretim yoluyla öğrencileri kendini ifade etmeye teşvik eder. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir.

Umudunu Kaybetme - The Pursuit of Happyness

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

3 Aptal - 3 Idiots

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi ;Hindistan'ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi İNSTAGRAM'da TAKİP EDİN

Can Dostum - Good Will Hunting

Dahi olduğu bilinmeyen ve MIT’de kapıcı olarak çalışan 20 yaşındaki Will Hunting’in hikayesidir. Bir kişiye saldırması sonucu hapsedilmeyle karşı karşıya kalır. Will bir anlaşma sonucu hapis cezasını, bir matematik profesörünün vesayeti altında terapi de almak kaydıyla çalışma şeklinde çekmeye razı olur. Bu süreçte, kapasitesi ne olursa olsun, zihinsel yeteneklerinin kendisini kötülüklerinden, geçmişinden ve işlevsiz ilişkilerinden kurtarmaya yetmeyeceğini keşfetmeye başlar. Matt Damon ve Robin Williams’ın çarpıcı performansları, bu hikayede insanın iç düşmanlarını anlaması için bir dahi olması gerekmediğini anlatmaktadır.

Ekim Düşü – October SKY

Gerçek bir öyküden filme aktarılan 'October Sky - Ekim Düşü' tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor. 50’li yıllarda Batı Virginia’nın Coalwood kasabasında maden kontrolörü olarak çalışan John Hickam’ın (Chris Cooper) en büyük isteği, oğulları Jim ve Hower’ın da kendi gibi kontrolör olmalarıdır. Fakat Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve Hower’ın ise çok başka hayalleri vardır.

Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Geçirmiş olduğu rahatsızlığa rağmen, hayata ve bilime sıkı sıkıya tutunan Hawking’in hayatının anlatıldığı bu yapım da en iyi motivasyon filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

Enigma – The Imitation Game

1. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

Steve Jobs

Apple şirketinin kurucusu ve 20. yüzyılın dahi isimlerinden Steve Jobs'ın yaşam öyküsünü yeni bir perspektif ile beyazperdeye aktaran filmin yönetmenliğini Oscar’lı yönetmen Danny Boyle üstlenirken senaryo Oscar Ödüllü Aaron Sorkin’e ait. Filmde Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a Michael Fassbender; Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’a ise Kate Winslet hayat veriyor. Steve Jobs'un bilge ve bir o kadar da hırslı yönünü izleyeceğimiz film Jobs'ın özel hayatına da el atıyor. 

AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share