İlk Fırsat Programı

 

İlk Fırsat Programı, Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekleyen bir programdır.

 

İlk Fırsat Programı

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal, toplumsal sorunlar için ortak çözümler üretmeyi amaçlamaktadır. Gençlik ve istihdam alanında odağına ortak çalışmaları ve araştırmaları alarak, İlk Fırsat ve İngilizce Fırsatım programlarını geliştiren Esas Sosyal, bu Programların çevresinde aralarında kurumsal ve ayni destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı 2000 kişiyi aşan büyük bir ekosistem geliştirmiştir.

Esas Sosyal’in genç istihdamı alanında yaptığı araştırma sonuçlarına göre; üniversite mezunu gençlerin mezun olduktan sonra karşılaştığı en büyük sorunun deneyim ve referans eksikliği olduğu görülmüştür. Özellikle az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin daha fazla fırsat eşitsizliği ile karşılaştıkları ve ortalama 13 ay işsiz kaldıkları tespit edilmiştir. İlk Fırsat Programı ile bu fırsat eşitsizliğinin ortadan kalkması amaçlanmaktadır.

Başvuru Kriterleri:

  • Herhangi bir devlet üniversitesinden 2021 Haziran ayı ve sonrasında mezun olmuş olması
  • Diploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100'lük sistemde 65 puan ve üzeri olması
  • Daha önce tam zamanlı bir işte çalışmamış olması (Stajlar bu kapsamda değildir)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Programa katkıda bulunabilecek ve yararlanabilecek niteliklere sahip olması

Başvuru için Son Tarih

04 Haziran 2021'dir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvurular online olarak yapılmaktadır. (Her aday sadece bir kuruma başvuru yapabilir.)

Online başvuru için TIKLAYINIZ 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share