Erasmus’ta Hibe, Yol Parası, Yurt Ücreti, Okul Ücreti

 

Erasmus Programı’nda  ne kadar hibe alacağım ?  Erasmus’ta yol hibesi var mı? Erasmus yurt ücretim karşılanacak mı?Erasmus’ta kalacak yer sağlanacak mı? Erasmus ödemeleri kim tarafından ve  nasıl yapılacak?  Erasmus sırasında, Türkiye’de aldığım burslar kesilir mi? Erasmus hibesi geçinmek için yeterli mi? Erasmusa hibe almadan katılabilir miyim? Erasmus için gittiğim üniversitede ek olarak ödemem gereken bir ücret var mı?Erasmus için gittiğim üniversiteye yıllık ya da dönemlik herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

 

Erasmus Programı’nda ne kadar hibe alacağım ?

Ulusal ajans tarafından 2022-2023 eğitim yılı için belirlenen miktarlar (aylık olarak);


Erasmus’ta yol hibesi var mı?

Evet, öğrencilere gidecekleri mesafe ile orantılı olarak yol parası hibesi de verilmektedir.

Aşağıdaki tabloda mesafeler ve ödenecek hibeleri okuyabilirsiniz.

Erasmus yurt ücretim karşılanacak mı?

Hayır, yurt/kalacak yer ücreti size ait.

Erasmus’ta kalacak yer sağlanacak mı?

Erasmus kapsamında karşılıklı öğrenci değişimi yapan kurumların böyle bir sorumluluğu yoktur ancak gittiğiniz üniversitenin Erasmus Koordinatörlüğü size bu konuda yardımcı olacaktır.

Erasmus ödemeleri nasıl yapılacak?

Hibeler öğrencilere ilk ödemenin miktarına göre 1 ya da 2 taksitle ödenmektedir. Birinci taksitin oranı toplam hibe oranının %70 ile %100  arasında üniversitenin belirlediği oranda euro cinsinden yapılmaktadır. İlk ödeme sözleşmenin iki üniversite tarafından imzalanmasının ardından 30 gün içerisinde yapılır.

Erasmus sırasında, Türkiye’de aldığım burslar kesilir mi?

Hayır, Türkiye de devam eden resmi/özel burs yada kredinizde herhangi bir kesinti olmaz. Erasmus sırasında  burslarınız yatmaya devam eder.

Erasmus hibesi geçinmek için yeterli mi?

Erasmus hibesi size yurtdışında okurken oluşabilecek bütün masrafları karşılamayı hedeflemez. Erasmus hibesi size yurtdışında yaşamaktan dolayı oluşacak ek giderlerinizi karşılamayı hedefler genellikle ödenen hibeler geçinmek için yeterli olmamaktadır.

Erasmus için gittiğim üniversiteye herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır, gittiğiniz üniversiteye herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Ancak Türkiye’de Vakıf üniversitesinde okuyorsanız kendi üniversitenizin kaldığınız dönem kadar ücretini yine kendi  üniversitenize ödemek zorundasınız.

Erasmus için gittiğim üniversitede ek olarak ödemem gereken bir ücret var mı?

Hayır, gideceğiniz üniversitedeki öğrenciler için geçerli olan haklar sizin için de geçerlidir.

Erasmusa hibe almadan katılabilir miyim?

Evet kontenjan ve koşullar uygun olursa katılabilirsiniz. Tek farkınız hibe almamak olacaktır. Bölümünüzde hibesiz Erasmus kontenjanı varsa sıralamada hibeli kontenjanın altında kalanlar yine bu kontenjan kapsamında Erasmusa katılabilirler. Hibeli Erasmus öğrencilerinin diğer bütün imkanlarına sizde sahip olursunuz.

Erasmus’a Hak Kazandıktan Sonra başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

Erasmus Nedir? başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share