İngilizce Hazırlık Nedir? Nasıl Atlanır?

Proficiency (Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı) nedir? Hazırlık sınıfını okumadan atlayabilir miyim? Proficiency sınavına yılda kaç kez girebilirim? Proficiency sınavı zor mu? Sınavda kaç soru var ne soruluyor? Proficiency sınavını ilk yıl veremezsem tekrar mı hazırlık okuyacağım?

Proficiency (Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı) nedir?

Üniversitelerin belli fakülte ve programlar için uyguladığı hazırlık sınıfını bitirme ya da muafiyet sınavıdır.  Proficiency ya da YDYS (Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı)  sınavını geçen öğrenci ünivesitede kazandığı bölümün 1. Sınıfına devam etmeye hak kazanır.

Hazırlık sınıfını okumadan atlayabilir miyim ?

Evet, üniversiteye kayıt olduğunuzda genellikle eylül ayında (dersler başlamadan)  proficiency sınavını geçip hazırlık sınıfını doğrudan atlayabilirsiniz. Geçemezseniz hazırlık sınıfına devam edersiniz.

Proficiency sınavına yılda kaç kez girebilirim?

Üniversitenizin bu konuda hazırladığı takvime bağlı olarak ilk girişte (eylül ayında ) dönem ortasında ve sonunda olabilir. Üniversiteler TEOFL, İELTS gibi eşdeğerlikleri kabul edilen sınavları da kabul edebilmektedir.

Proficiency sınavı zor mu?

Temelde üniversitelere başlayan öğrencilerin bölüme başladıklarında,  alacakları yabancı dildeki  dersler için yazılı sözlü ve dinleme alanlarındaki yeterliliklerinin sağlanması için gerekli olan yabancı dil seviyesine ulaşmaları hedeflenmektedir.  Öğrenciler bu sınav için  hazırlık sınıfında aldıkları eğitim  haricinde, özel ingilizce kurslarına da ihtiyaç duyabilmektedirler. Özel kurs ya da birebir eğitimler için İstanbul’da bulunan bir kurum olan Oxford House College Kadıköy Şubesi ‘nden bilgi alabilirsiniz. İletişim için TEL: 0216 405 20 25 MAIL:  info@ maltadaoku.com

Sınavda kaç soru var ne soruluyor?

Soru sayısı  ve türleri üniversitelere göre değişmektedir.  Gideceğiniz üniversitenin hazırlık sınıfı bu sisteme göre eğitim almanızı sağlar, konuyla ilgili Proficiency özel hazırlık kursları da  üniversiteye özel sınıflar oluşturmaktadır. Temel olarak yabancı dil kullanma, okuma, anlama ve yazma gibi başlıklardan oluşmaktadır.

Hangi kaynaklardan yararlanabilirim?

Önerilen kaynak için TIKLAYINIZ

 Proficiency sınavını ilk yıl veremezsem tekrar mı hazırlık okuyacağım?

Proficiency sınavını üniversiteye ilk girişte, ara dönemlerde yada üniversitenizin hazırlamış  olduğu Proficiency (YDYS) sınav takvimine göre yıl içinde istenen bir sınavda üniversitenin belirlediği baraj puanını alarak geçebilirsiniz . İlk dönem sonuna kadar verdiğinizde 2. Dönem bölüm derslerini almaya hak kazanabilir,  dönem sonunda  veremediğiniz takdirde hazırlık sınıfını tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share