ÖYP Nedir-2

ÖYP nedir, öyp, Kimler ÖYP’ye başvurabilir, ÖYP için sınava girmem gerekir mi, ÖYP Alan sınavı nedir, öyp alan sınavı, ÖYP puanlarında baraj, ÖYP başvuru ne zaman, ÖYP başvuru, ÖYP’ye başvurabilir miyim, Önlisans ÖYP başvuru, Açık öğretim ÖYP, ÖYP başvuru

ÖYP kadrosuna yerleştirildim Yüksek lisans-doktora sırasında burs mu yoksa maaş mı alacağım?

ÖYP kadrosu kazanan adaylar araştırma görevlisi statüsünde memur olarak atanmış olurlar. Araştırma görevlilerinin bütün haklarından eşit şekilde yararlanırlar. Atamanız yapıldığı andan itibaren araştırma görevlisi maaşı alacak ve bütün memuriyet haklarından faydalanabileceksiniz.

Yüksek lisans-doktora eğitimini kendi üniversitemde mi yoksa başka bir üniversitede mi yapacağım?

Yüksek lisans ve doktora eğitiminizi atamanızın yapıldığı üniversitede ilgili eğitim yoksa üniversitenizin belirleyeceği başka bir yüksek öğretim kurumunda görevlendirme usulü tamamlarsınız.

Yüksek lisans-doktora eğitimini kaç yılda tamamlıyoruz.Uzatma hakkımız var mı?

Yüksek lisans eğitimi 4 yarıyıl doktora eğitimi 8 yarıyıldır. Uzatmanız halinde yüksek lisans 6 yarıyıl doktora 12 yarıyılda bitirilmelidir. Eğitimler belirlenen sürelerde tamalanmazsa ÖYP ile ilişkiniz kesilir.  ÖYP kadronuz iptal edilirse eğitim aldığınız yüksek lisans veya  doktoradan da çıkarılmış olursunuz.

ÖYP Araştırma görevlisi maaşları ne kadar?

Son dönemde bir araştırma görevlisi maaşı ek ödemeler hariç yaklaşık 3.200 TL dir.

“Yabancı dil koşulu atama yapıldıktan sonra aranır.” deniyor, benim yabancı dilim yok. Atamam yapılmaz mı?

Yapılır, atandığınız takdirde görevlendirme yoluyla ya da bağlı olduğunuz yüksek öğretim kurumunda  yabancı dil eğitimi almanız istenecektir. Yüksek lisans ve doktora eğitimine geçmek için yabancı dil puanınızın en az 65 olması gerekmektedir. Yabancı dil puanını aldıktan sonra yüksek lisans eğitimine devam edeceksiniz.

ÖYP yabancı dil eğitimini nerede alıyoruz?

Atamanızın yapıldığı yüksek öğretim kurumunda eğer o kurumda yoksa YÖK ün belirleyeceği diğer  yüksek öğretim kurumlarına bağlı kurslara katılarak alınır.

ÖYP Yeterli yabancı dil puanını aldım. Geri dönüp hemen yüksek lisans eğitimime başlayabilir miyim?

Hayır, görevlendirme süresince ingilizce eğitimi almaya devam edilecektir. Bu programda devamsızlık hakkı %10 dur, mazeretsiz aşıldığı takdirde öyp programından çıkarılırsınız.

ÖYP Yabancı dil eğitimi sırasında da  maaş alacak mıyım?

Evet, ister kendi kurumunzda ister başka bir  kurumda yabancı dil eğitimi görün maaşınızı almaya devam edeceksiniz.

ÖYP Yabancı dil puanını alamazsam ne olacak?

En fazla 6 ay içerisinde yds ve eşdeğerlikli sınavlarda 50, takiben bir yıl içersinde 65 puanı alamadığınız takdirde ÖYP kadronuz iptal edilir. Kadronuzun iptal edilmesi durumunda YÖK sizden tazminat talep edebilir.

Yüksek lisans ve doktora eğitimi tamamlandıktan sonra ne olacak?

ÖYP kapsamında atandığınız ilk üniversiteye geri döner orada dr. araştırma görevlisi olarak kadro alırsınız.

ÖYP sonrasında zorunlu hizmet yükümlülüğü var mı? Maaş alınmakta mıdır?

ÖYP kapsamında atanmış araştırma görevlisi eğer kendi üniversitesi dışında yüksek lisans, doktora ya da  ingilizce eğitimi almak için başka bir yüksek öğretim  kurumunda  görevlendirilirse, kendisine zorunlu hizmet senedi imzalattırılır. Bu süre zarfında ve zorunlu hizmet süresince maaş ve diğer haklardan hiçbir kesinti olmayacaktır.

ÖYP Zorunlu  hizmet süresi ne kadardır?

Zorunlu hizmet yurt içi görevlendirmelerde görevlendirme süresi ile aynı, yurt dışı görevlendirmelerde ise 2 katı olarak hesaplanır.

Hangi durumlarda ÖYP’den atılma gerçekleşir?

Yabancı dil seviyesini süresinde tamamlayamama,

Yabancı dil eğitimi sırasında devamsızlık süresini aşmak,

Düksek lisans doktora sürecinde  başarısız olma ya  da süresinde tamamlayamama,

Diğer memuriyet kanunlarına aykırı hareket etme durumlarında ÖYP  ile ilişki kesilir.

ÖYP programından ayrılmanız durumunda (atılma, çıkma) ne olur?

Eğer başka bir eğitim kurumuna görevlendirme ile gidilmemiş ise hiçbir problem olmayacaktır. Ancak  başka bir ünivesitede, dil eğitimi yüksek lisans ve ya doktora yapılırken yada sonrasında ki mecburi hizmet aşamasında bir ÖYP ile ilişiğinizin kesilmesi durumunda, hesaplancak tazminat miktarları imzaladığınız zorunlu hizmet belgesi gereğince  tarafınızdan tahsil edilir.

Yazının ilk bölümünü okumak için TIKLAYINIZ

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share