Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

2015-2016 Yılı üniversite kayıt tarihleri ne zaman? E-Kayıt ne demek hangi üniversitelerde geçerli? E- Kayıt işlemiyle kayıt yapılamayan kurumlar hangileri? E-Kayıt nasıl yapılır? E-kayıt zorunlu mu? İkinci Öğretim kazandım. Parayı ne zaman ödeyeceğim?

 

2015-2016 Yılı üniversite kayıt tarihleri ne zaman?

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri; E-kayıt yaptıracak öğrenciler için 28 Temmuz-5 Ağustos 2015, Elden  kayıt yaptıracak öğrenciler için 3–7 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

E-Kayıt ne demek hangi üniversitelerde geçerli?

E-kayıt, e-devlet üzerinden gerçekleştirilen bir sistemdir. 2014-2015 eğitim yılında  32 devlet üniversitesinde gerçekleştirilen sistem, 2015- 2016 yılından itibaren  bütün devlet üniversiteleri için uygulanacaktır. Öğrenciler üniversitelere gitmeden e-kayıt sistemiyle kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır. E- kayıt yaptıran öğrencilerin tekrar üniversiteye gidip kayıt yaptırmalarına gerek kalmayacaktır.

E- Kayıt işlemiyle kayıt yapılamayan kurumlar hangileri?

  • Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan kurumlar
  • Özel koşullar gerektiren yüksek öğretim kurumları
  • Vakıf üniversiteleri öğrencilerinin

Şahsen kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Üniversite E-Kayıt nasıl yapılır?

PTT şubelerinden edinebileceğiniz e-devlet şifresi ile 28 Temmuz-5-Ağustos 2015 tarihleri arasında  https://www.turkiye.gov.tr/ adresindeki “e-hizmetler” bölümünde “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında açılan “Üniversite e-Kayıt” seçeneğini tıklayarak ulaşabilirsiniz. E-kayıt kılavuzu için tıklayınız..

E-kayıt zorunlu mu?

Öğrenciler için e-kayıt zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

E-kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteye gitmeme gerek kalmayacak mı?

Ders alma işlemlerine kadar gitmeniz gerekmeyecektir. Ancak üniversiteniz ve  bölümünüzle ilgili ek bazı  koşullar olabilir, üniversitenizin bu konudaki duyurularını dikkatle takip ediniz.

İkinci Öğretim kazandım. Parayı ne zaman ödeyeceğim?

Paranızı üniversitenizin anlaşması bulunan bankalarda yatırdıktan sonra kayıt işleminizi gerçekleştireceksiniz. Kazandığınız üniversitenin internet sayfasını kontrol ediniz.

Elden kayıt (normal) kayıtlar sırasında ön kayıt gerekiyor mu?

Bazı üniversiteler, öğrencilere okul numarası belirlenmesi için ön kayıt sistemi uygulamaktadır.  Kazandığınız üniversitenin internet sayfasını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Elden kayıt yaparken hangi belgeleri hazırlamam gerekli?

Üniversiteye giderek elden  kayıt yaptıracak öğrencilerden çeşitli belgeler temin etmeleri istenmektedir. Üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber bu belgeler şunlardır:

- ÖSYS Sonuç Belgesi İnternet Çıktısı,

- Adayın mezun olduğu lise ve dengi okuldan aldığı diplomanın aslı ya da Diploması hazırlanmayan öğrenciler için yeni tarihli mezuniyet belgesi

- Fotoğraf

- İkinci öğretim öğrencileri için katkı payı ödendiğine dair makbuz.

- Bazı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları için sağlık raporu

Benim yerime başkası üniversiteye giderek kayıt yaptırabilir mi?

Çoğu üniversite noter vekaletnamesi olsa bile kayıt işlemini gerçekleştirmeyecektir. Üniversite internet sayfanızı kontrol ediniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share