Vicdani Yükümlülük Nedir?

Özel Vakıf Burslarının Geri Ödeme Zorunluluğu  Varmı? Vicdani yükümlülük belgesi nedir? Vicdani yükümlülük belgesi imzalarsam ilerde başıma birşey gelir mi? Vicdani yükümlülük belgesi imzalamak istemiyorum başvurum kabul olmaz mı? Vicdani yükümlülük belgesi imzaladım ne kadar süre sonra geri yardım yapmamı isteyecekler?

 

Özel Vakıf Burslarının Geri Ödeme Zorunluluğu  Varmı?

Çoğu özel vakıf burslarının geri ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak bazı burslar vicdani yükümlülük belgesi istemekte ya da az sayıdaki vakıf geri ödeme zorunluluğu koymaktadır. Bu zorunluluk başvurularda da belirtilmektedir.

Vicdani yükümlülük belgesi nedir?

Vicdani yükümlülük belgesi,  bazı özel vakıf burslarının burs bağlanan öğrenciye imzalattıkları kanuni bağlayıcılığı olamayan bir belgedir. Vicdani yükümlülük belgesi  öğrencinin mezun olduktan sonra, kendisi gibi ihtiyaç sahipleri için, okurken burs aldığı vakıf bağlantısıyla burs yardımı yapması vb. uygulamaları içeren  bir belgedir.

Vicdani yükümlülük belgesi imzalarsam ilerde başıma birşey gelir mi?

Hayır, imzalamış olsanız bile bu belgenin  yasal bir hükmü bulunmaz. Vakıf sizden burs vermenizi ancak rica edebilir.  Yerine getirip getirmemeniz sizin vicdanınıza kalmıştır.

Vicdani yükümlülük belgesi imzalamak istemiyorum başvurum kabul olmaz mı?

Bu burs alıcağınız vakıf tarafından belirlenecektir,  vakıf belgenin imzalanmasını mecburi tutabilir.

Vicdani yükümlülük belgesi imzaladım ne kadar süre sonra geri yardım yapmamı isteyecekler?

Muhtemelen mezuniyetiniz takiben sizinle iletişime geçip iş ve ekonomik durumunuza  göre bir beklenti içinde olacaklardır. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share