YLSY Nedir?

Yurtdışında Lisanüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme Programı, Dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilecek bursiyerlerin,  lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına gönderilmesini düzenleyen programdır.

YLSY NEDİR?

Yurtdışında Lisanüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme’dir. Çeşitli kurumların yetişmiş eleman ihtiyacının karşılanması için MEB tarafından gerçekleştirilir. Dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilecek bursiyerlerin,  lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına gönderilmesi işlemlerini düzenler.
 

YLSY bünyesinde hangi kurumların ihtiyacının karşılanması amaçlanır?

Üniversiteler, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM)
 

YLSY'ye Kimler Başvurabilir?

Kimlerin başvurabileceğini görmek için tıklayınız..

 

YLSY Bursunun kapsamı nedir? YLSY'de karşılanan masraflar hangileridir?
Ülkeye göre değişen aylık belli miktar burs, senede bir aylık burs tutarında kırtasiye parası, öğrenim görülecek okulun ücreti, sağlık sigortası, senelik bir kereye mahsus olmak üzere gidiş-dönüş yol ücreti, 4 dil sınav (TOEFL) ücreti ile en fazla 4 okul başvuru ücreti
 
Yabancı dil bilmiyorum. Ne yapacağım?
Programa kabul edilenler yurtiçinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının işbirliğinde yurt içinde açılacak olan yabancı dil kurslarında yabancı dil eğitimine tabi tutulacaktır. Bu eğitim sırasında ya da sonrasında TOEFL sınavına girerek yeterlilik puanı almaya çalışacaklardır. YLSY Yabancı dil kurslarıyla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
 
Bursiyer seçimi nasıl yapılacaktır?
Şartları sağlayan adaylar her sene yayınlanan programlar için, mezuniyet alanlarına göre başvuru gerçekleştirir. Alınan başvurular neticesinde, adayların ALES puanlarına göre sıralama gerçekleştirilir.  Sıralama sonucunda her kadro için en yüksek puana sahip dört aday sözlü sınav için çağrılır. Sözlü sınavın ardından ALES puanın yüzde 40'ı, sözlü sınavın yüzde 40'ı ve mezuniyet notunun yüzde 20'si ile YLSY yerleştirme puanı elde edilir. En yüksek puana sahip aday bursiyer olarak belirlenir. ALES sınavı hakkında bilgi almak için tıklayınız…
 
Lisansüstü öğrenim görülecek okullar nasıl seçilmektedir?
YLSY kapsamında şu üniversitelerde lisansüstü öğrenim görülmektedir.
 
Lisanüstü öğrenim görülecek okula kabul nasıl gerçekleştirilecektir?
Programa kabul edilen adaylar dil yeterliliklerini sağladıktan sonra okullara kabullerini kendileri gerçekleştireceklerdir. Okul başvuru ücretlerinden dört tanesinin ücreti program kapsamında karşılanacaktır.
 
 
Lisansüstü öğrenim boyunca aylık burs miktarı ne kadardır?
Aylık burs miktarı öğrenim görülecek ülkeye göre değişmektedir.
ÜLKELER YABANCI PARA MİKTARI
......1.240 EURO ALMANYA
......1.485 $ ABD
......1.150 EURO AVUSTURYA
......1.650 A$ AVUSTRALYA
.........985 EURO BELÇİKA
......7.200 DK DANİMARKA
......1.325 EU RO FRANSA
.........970 EURO FİNLANDİYA
......1.145 EURO HOLLANDA
......1.000 £ İNGİLTERE
.........955 EURO İSPANYA
......6.950 K SİSVEÇ
......2.530 FS İSVİÇRE
.........810 EURO İTALYA
..192.000 JAPON YENİ JAPONYA
......1.560 C$ KANADA
......6.780 KN NORVEÇ
......1.120 $ÜRDÜN
......1.120 $ YENİ ZELANDA
.....1.275 $RUSYA FEDERASYONU *
.........450$KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN
TACİKİSTAN ÖZBEKİSTAN MOĞOLİSTAN

DİĞER ÜLKELER .... 1.020$

*KIRIM, TATARİSTAN, ÇEÇENİSTAN, DAĞISTAN

 
Burs karşılıklı mıdır? Mecburi Hizmet var mı?
Yurtiçinde öğrenim için geçirilen süre kadar ve yurtdışı öğreniminde geçirilen sürenin iki katı kadar mecburi hizmet sözkonusudur. Bu konuda kefil eşliğinde bir taahhütname imzalanacaktır.
Üniversiteler adına öğrenim görenler, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına,
MEB adına yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Milli Eğitim Uzmanı,
- MTA, TAGEM, TPAO, SYGM, DSİ, ÇEM, OGM kurumları adına yurtdışına gidenler, yüksek lisans eğitimleri sonrasında, dönüşte öğrenimlerine uygun olarak mimar, mühendis, kimyager, eczacı, veteriner,  uzman yardımcısı, fizikçi, kimyager, matematikçi, istatistikçi, biyolog Avukat (avukatlık stajını tamamlamış hukuk lisans mezunları) gibi kadrolara atanacaktır.
 
Mecburi Hizmet sırasında maaş alınacak mı? Burslar bu maaşlardan kesilecek mi? Mecburi Hizmet’in süresi ne kadardır?
Mecbur Hizmet süresince atanılan kadroların hakettiği maaşlar alınacaktır. Burs kesintisi olmayacaktır.
 
Eğitimin yarıda bırakılması durumunda ne olacak?
İmzalanan taahhütname doğrultusunda bursiyer yurtiçi ve yurtdışında devlet tarafından adına yapılan masrafları geri ödeyecektir..
 
Evli bursiyerin eş ve çocuklarının yurtdışı eğitim sırasında masrafları karşılanmakta mıdır?
Hayır.
 
YLSY'ye Kimler Başvurabilir? makalesini okumak için tıklayınız..
 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share