Yüksek Lisans Nedir? -3

 

Yüksek lisans öğrencileri için burs imkanı  var mıdır? Yüksek lisansta devam zorunluluğu var mıdır? Yüksek lisansta sınavlar nasıl olmaktadır? İstediğimiz alanda tez yazabilir miyiz?

 

Yüksek lisans öğrencileri için burs imkanı  var mıdır?

Yüksek lisans aşamasında KYK tarafından 800 TL (2016 yılı)burs/kredi verilmektedir. Bunun yanında TÜBİTAK ve özel vakıflardan burs imkanları bulunmaktadır.

Yüksek lisansta devam zorunluluğu var mıdır?

Yüksek lisansın ders aşamasında devam zorunluluğu kağıt üzerinde bulunmakta, ancak uygulama hocadan hocaya değişmektedir. Kimi hocalar, özellikle bu alanda sıkı bir disiplin uygularken, bir kısmı uygulamamaktadır. Yüksek Lisans aşamasında öğrenci ile hoca arasında lisans kurulması zor bir dialog oluşmakta, iletişim daha yakın olduğu için ders saatlerinde esneklik yakalanmaktadır.

Yüksek lisansta sınavlar nasıl olmaktadır?

Yüksek lisans aşamasında ders işleyiş şekilleri gibi, sınavlar da lisanstakinden farklıdır. Bazı  hocalar  lisansta olduğu gibi ders işlemekte, bazıları hiç ders işlememekte, bazı dersler öğrncilerin sunumlarıyla ilerlemektedir. Sınavlar ise yine lisanstaki gibi olabileceği gibi ödev teslimi ya da sunum şeklinde olabilmektedir.

İstediğimiz alanda tez yazabilir miyiz?

Bu noktada öğrencinin tez danışmanı seçimi önem kazanmakta ve açık söylemek gerekirse hoca ne derse o olmaktadır. Bu noktada hoca ile zıtlaşmak yerine kimi zaman tez danışmanını değiştirmek ve bunu da üslubunca yapmak daha yararlı olacaktır. Yukarıda da izah edildiği gibi, yüksek Lisans aşamasında öğrenci ile hoca arasında lisans kurulması zor bir dialog oluşmakta ve bu dialogun zedelenmemesi öğrenci için önem taşımaktadır.

 

Konu hakkındaki önceki yazıları okumak için tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share