Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

Burs duyurusu, burs başvurusu ve burs haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren vakıf ve kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. 


 

2017 Japonya Hükümeti Monbukagakusho:MEXT Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu (Nikkensei) başvuruları başlamıştır.

 

Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

Andorid uygulamamız indir

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere Japonya’daki bir üniversitede 1 yıl süreyle burs verilecektir.

Burs Başvuru Koşulları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).
  • Yaş sınırı: 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1988 ile 1 Nisan 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak.)
  • Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresince (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz) Ancak 1 Nisan 2018 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.
  • Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.
  • Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.
  • Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (genellikle Eylül veya Ekim 2018) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.
  • Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

Burs Başvurusu için Son Tarih

Burs başvuruları sona ermiştir.

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in Haziran’da gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar 2018 yılı Ağustos veya Eylül aylarında MEXT tarafından belirlenecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share