MEB Bursu

Burs duyurusu, burs başvurusu ve burs haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren vakıf ve kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. 


 

MEB Öğretmenlik Bursu nedir? MEB Öğretmenlik Bursu’ndan yararlanmak için hangi bölümleri seçmeliyiz? MEB Öğretmenlik bursu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında kaç öğrenciye verilecek? MEB bursu Hangi üniversitedeki bölümlere verilecek? MEB Bursu verilecek öğrencilerde hangi şartlar aranmaktadır?

 

 

MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan öğrencilere tahsis edilen burstur.

Burs haberlerini kaçırmamak için 

TIKLA YOUTUBE KANALINA ABONE OL

TIKLA İNSTAGRAM'da TAKİP ET

TIKLA TELEGRAM KANALINA KATIL

MEB Öğretmenlik Bursu’ndan Yararlanmak İçin Hangi Bölümleri Seçmeliyiz?

Özel Eğitim Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Arapça Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 

MEB Öğretmenlik Bursu 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında Kaç Öğrenciye Verilecek?

5000 öğrenciye burs verilecektir. Resmi Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

Hangi Üniversitedeki Bölümlere Verilecek?

Tercih kılavuzu Tablo 4’de MEB sütununda ilgili bölümde kaç öğrenciye burs verileceği belirtilmiştir.

 

Burs Verilecek Öğrencilerde Hangi Şartlar Aranmaktadır?

  • 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 2. 22 yaşını geçmemiş olmak (1999 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),
  • 3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
  • 4. ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,
  • 5. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
  • 6. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

 

VİDEOLARIMIZI İZLEYEREK BURSLAR HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

BURSLAR HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR, NELERE DİKKAT EDİLMELi?

EYLÜL AYI BURS BAŞVURULARI

 

Bursa Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Burs için ayrıca bir başvuru bulunmamakta, tercihlerin yapılmasıyla başvuru yapılmış olacaktır.

Burstan Faydalananlar KYK’dan Burs Alabilir Mi?

Hayır.

Burs Miktarı Ne Kadardır?

KYK Burs miktarı kadar

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share