VGM Bursu

Burs duyurusu, burs başvurusu ve burs haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren vakıf ve kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. 


 

VGM Burs Başvurusu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yükseköğrenim, ortaöğrenim ve yabancı uyruklu öğrencilerini kapsayacak şekilde alınacaktır.

 

VGM Burs

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.

Ortaöğrenim Bursu Vakıflar Yönetmeliği'nin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği'nin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

KYK Bursu Alan VGM Bursu Alabilir Mi?

KYK Bursu alan üniversite öğrencileri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verillen VGM Burs imkanından yaralanamaz. Ancak öğrenci KYK Bursu ile VGM Bursu'na aynı anda başvurabilir. Bu iki burstan önce  KYK Burs Sonuçları açıklanır. KYK Bursu alan öğrencilere VGM Bursu çıkmaz. KYK Kredisi almak VGM Bursu'na engel değildir.

VGM Bursu Alan KYK Bursu Alabilir Mi?

KYK ilgili yönetmeliği gereği başka bir kamu kurumundan burs alan öğrenci KYK Bursu alamaz. Bu yüzden VGM Bursu alan KYK Bursu alamaz.

VGM Bursu Ne Kadar?

2020-2021 eğitim yılında; ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL burs verilmesi planlanmaktadır.

VGM Bursu'na Kim Başvuramaz

  • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
  • Yabancı uyruklu öğrencilere,
  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
  • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
  • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere
  • yükseköğrenim bursu verilmez. Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;
  • Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi İNSTAGRAM'da TAKİP EDİN

VGM Burs Başvurusu Ne Zaman?

15 Ekim - 30 Ekim 2020 tarihleri arasında.

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karşılıksız burs başvuruları, Başbakanlık VGM sitesinden online olarak yapılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share