Erasmus Hibeleri Nedir?

Erasmus Hibeleri Nedir?

Erasmus programı dahilinde yurtdışında eğitim ve çalışmanın ek masraflarına yardımcı olmak için öğrencilereErasmus hibesi verilir. Avrupa'da bir eğitim veya çalışma pozisyonu almaya çalışmanız durumunda, ek eğitim ve yurtdışında çalışma masraflarına yardımcı olmak için bir Erasmus hibesi almaya hak kazanabilirsiniz. Hibenin size Üniversite tarafından doğrudan ödenmesine rağmen, Erasmus programı yapısı içinde Avrupa Komisyonu tarafından sübvanse edilmektedir.

Erasmus programı hibesi, yurtdışındayken günlük maliyetlerinize yönelik bir taahhüt olarak önerilmektedir. Yurtdışında yılınızın veya sömestrinizin önemli sayıdaki masraflarını karşılamayacak ve günlük merkez masraflarının planlanmasında hesaplanmamalıdır.

Erasmusta hibe nasıl verilir?

Erasmus hibesibilinenin aksine yurtdışındaki tüm harcamalarınız için kullanmaktan ziyade yurtdışı eğitiminiz boyunca olası ek masraflara karşı verilen bir maddi destektir. Erasmus hibesi almaya hak kazandıktan sonra hibenin hesabınıza nasıl yansıyacağı tamamen Türkiye’deki ve gideceğiniz ülkedeki okulunuzun prosedürlerine bağlıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak için Erasmus danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Erasmus hibesini almak için hesapta para olması gerekir mi?

Erasmus hibesini almak için hesapta para olmasından önceşunu hesaba katmak gerek; Birçok üniversite genellikle hibeleri geç yatırmakta en erken gittiğiniz yerde 1 ay sonra yatırabiliyorlar ancak. Bununla beraber bazı üniversiteler hibenin öğrenciye verilmesini iki aşamaya böler: Erasmus yaparken ve başarılı bir şekilde dönerken;

  • Erasmus yaparken: hibenin %70 – 80 ‘i
  • Programı başarıyla tamamladığında: kalan %30 – 20 ‘si verilir.

Bu yüzden geç ödeneceği ihtimaline karşı her türlü ihtiyacınız için önceden bir birikiminizin ve hesabınızda bir miktar paranın olması gerekir. Bu durumda ancak yurtdışına çıkabilirsiniz.

Erasmus hibe süreleri nelere bağlıdır?

Erasmus hibe süreleri sizin de tahmin ettiğiniz üzere Erasmus yapacağınız döneme daha doğrusu süreye göre değişir. Bununla beraber program dahilindeki okulların işleyişine göre dönem süreleri de bu durumu etkileyen faktörler arsındadır. Bir diğer faktörler ise şu şekildedir;

  1. Gidilecek okulun kabul mektubunda yer alan tarih aralığı,
  2. Mücbir durumlar,
  3. Staj veya öğrenim durumu

Belli bir süre zarfı içerisinde verilen hibe desteği ile yurtdışında eğitim ve Erasmus hakkında detaylı bilgi almak için siz de hemen Erasmus danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.