Erasmus Nedir??

Erasmus Nedir??

Erasmus genel anlamda öğrenci değişim programı olarak adlandırılan uluslararası bir eğitim ve deneyim programı olarak uygulanmaktadır. Uluslararası deneyim fırsatları sunan sayısız üniversite ağı varken, Avrupa Birliği'nin Erasmus programı kadar geniş veya kapsamlı bir program yoktur. 1987 yılında kurulan Erasmus, AB’nin “Avrupa'da eğitim, öğretim, gençlik ve sporu desteklemek” için tasarlanmış eğitimsel hareketlilik programıdır. Başka bir deyişle, 4 milyondan fazla Avrupalıya yurtdışında eğitim fırsatları sağlamak. Programın 14,7 milyar avroluk bütçesi var ve Avrupa Komisyonu tarafından yönetiliyor.

Erasmus programı ile nereye gidilir?

Erasmus programı ile onlarca farklı ülkeye gidebilme şansı yakalayabilirsiniz. Ancak bu durum belli başlı kurallar ve protokollere tabiidir. Öncelikle ve en önemli konuların başında okulların anlaşmalı olduğu yurtdışı kurumlarıdır. Bu anlaşmalar kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok farklı ülkeye gidilebilir, bu ülkelerin başında ise şunlar gelmekte;

·         İtalya

·         Belçika

·         Yunanistan

·         İspanya

·         İngiltere

·         Türkiye

·         Estonya

·         Norveç

Ve daha onlarcası.

Erasmus ile sadece eğitim için mi gidilir?

Elbette ki hayır.  Erasmus ile sadece eğitim için yurtdışına çıkılmaz, bu program ile birlikte birçok sosyal ve akademik etkinliklere de katılma şansı yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte başlıca şu etkinliklere Erasmus programı ile katılma şansı yakalayabilirsiniz;

1.       Kültür gezileri

2.       Erasmus eğlence partileri

3.       İngilizcenizi geliştirebilme ve gittiğiniz ülkenin dilini öğrenme fırsatı

Erasmus yaparken gezilir mi?

Erasmus yaparken tabii ki de gezilir. Genel olarak uluslararası bir öğrencinin ve özellikle bir Erasmus öğrencisinin beklentileri arasında oldukça fazla seyahat etmek de var. Yeni bir ülkede olmak ve birçok yeni arkadaşa sahip olmak, etrafınızdaki yeni alanları olabildiğince fazla keşfetme arzusuyla birlikte gelir.

Dolayısıyla yurt dışına çıkarken seyahat öncelikler listenizde üst sıralarda yer alıyorsa, size istediğiniz yerleri ziyaret etme fırsatı verecek bir destinasyon seçmek önemlidir. Bu yüzden başvurduğunuz yerin Erasmus programı kapsamında yapılacak kültür gezilerinin kapsamını ve ayrıntılarını öğrenmeye dikkat edin.

Sizler de yurtdışı deneyimi kazanırken aynı zamanda eğitim hayatınıza da katkıda bulunacak şekilde bunu yapmayı planlıyorsanız detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.