Erasmus'a Nasıl Dahil Olunur?

Erasmus'a Nasıl Dahil Olunur?

Erasmus için uygunluk, yüksek öğrenimde olmanızı, resmi bir derece veya lisanstaöğrenim gördüğünüzü ve ilk yılınızı başarıyla tamamlamanızı gerektirir. Erasmus sayesinde gideceğiniz üniversiteye fazladan öğrenim ücreti veya ödeme yapmanız gerekmeden yurtdışı eğitim imkânına sahip olabilirsiniz . Bununla beraber ikinci olarak, eğitim yerleştirmeniz için hibe almak için başvurabilirsiniz. Bu, ayda yaklaşık 250 € ve 400 € olabilir.

Erasmus sınavına dahil olmanın belli başlı prosedürleri vardır:

  • Herhangi bir Üniversitede lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi görmek ve ilk yılını doldurmak,
  • İyi seviyede yabancı dil (ki genellikle İngilizcedir) bilmek ve yabancı dil sınavı ile bunu belgelendirmek,
  • Erasmus sınavından ilgili kurumun belirlediği baraj puanını almak
  • Benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış olmak
Hibe almadan Erasmus'a katılabilir miyim?

Erasmus programları diğer öğrenci değişim programlarından farklı olarak bu programa dahil olan öğrencilere her türlü hibe vermeyi garanti etmektedir. Aksi bir durum söz konusu değildir. Erasmus programının dışında ortaya çıkan ödeme ve harcamalar için ise kendi cebinizden harcama yapmak durumunda kalırsınız. Şu anda, bir Erasmus programını kullanarak tam bir akademik yıl kalırsanız, başlangıçta geldiğiniz üniversiteye veya koleje öğrenim ücreti ödemekten muaf olursunuz.

Erasmus'a istediğim zaman katılabilir miyim?

Anlaşmalı okulların her ne kadar belirledikleri sene içerisindeki belli başlı haftalar olsa da bu durum ülkeden ülkeye ya da bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu konudaki en doğru bilgiyi bağlı olduğunuz kurumun ilgili web sayfasından Erasmus sınavı ile ilgili başvuruları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Erasmus için kendi kurumunuz aracılığıyla başvurabilirsiniz. Üniversitenizin veya yüksekokulunuzun Erasmus yöneticisi veya koordinatörü ile iletişime geçin. Her ders ve konu alanı için tüm Erasmus yerlerine karar verecek kişi olacaktır. Ekim ve Şubat ayları arasında başvuruların tamamının çevrimiçi olarak tamamlanması tavsiye edilir. Yerleştirme alacak kadar şanslıysanız, üniversite sizi orada eğitim almanız için resmi olarak aday göstermek için ev sahibi üniversitenizle iletişime geçecektir. Bundan sonra, ev sahibi üniversiteniz tarafından mektup, telefon görüşmesi veya e-posta yoluyla sizinle iletişime geçecek ve kabulün onaylanmasıyla ilgili tüm ayrıntılı bilgiler size sağlanacaktır.