Erasmus'ta Kalacak Yer

Erasmus'ta Kalacak Yer

Erasmus'ta kalacak yer konusu en az programın kendisi kadar önemli ve çok araştırılan bir konudur. Çoğunlukla gidilen okulların konaklama amacıyla kullandıkları yurt, pansiyon, otel ya da misafir lokalleri gibi yerler olsa da her okul, kurum ya da ülke için bu durum geçerli değildir. Öyle ki gittiğiniz yere bağlı olarak ekstradan dışarıdan bir kalacak yer ayarlamak durumunda bile kalabilirsiniz.

Erasmus'ta kalacak yer okul tarafından verilir mi?

Erasmus dahilindeki okulların ya da kurumların Erasmusta kalacak yer ayarlama gibi bir zorunlulukları yoktur. Ancak gittiğiniz okullardaki Erasmus koordinatörlüğügerek üniversite imkân ve ayrıcalıklarından gerekse diğer izlenilebilecek yollar bakımından sizlere yardımcı olabilmektedirler. Bunun dışında gitmeden önce ülkenizde bulunan özel Erasmus danışmanlık yerlerinden konaklama konusunda detaylı bilgi alarak kalacak yerinizi ayarlayabilirsiniz.

Erasmus hibe parasıyla kalacak yer ayarlanır mı?

Erasmus hibe parasıyla kalacak yerin ayarlanması pekala mümkün, ancak sizin de tahmin edeceğiniz üzere bu tamamen gideceğiniz ülkenin ve bulunacağınız şehrin yaşam koşulları ile alakalı bir durumdur. Erasmus hibesi miktarı her ülke ve bölgeye hatta yeri geldiğinde eğitim ve öğrenimin görüleceği zaman dilimine göre bile değişiklik gösterebilmektedir.

Bu yüzden genel olarak orada standart şartlarda konaklayabileceğinizden fazla miktarda hibe hesaplaması yapılır. Bununla beraber hibe sizlere sadece belli koşullarda kullanmak gibi bir zorundalık gerektirmediği için dilediğiniz gibi konaklama için hibe paranızı kullanabilirsiniz.

Erasmus'ta kalacak yer ücretleri neye bağlıdır?

Erasmusta kalacak yer ücretleri her yerde olduğu gibi gittiğiniz ülkede de alım gücü ile birebir ilişkili bir durumdur. Bunlar şunları kapsar;

  • Ülkenin ve bununla birlikte bulunduğunuz şehrin ekonomik durumu,
  • Ülkenin yaşam standartları
  • Devlet ve özel yurtların ortama fiyatları

Bununla birlikte kalabileceğiniz yerler arasında da şunlar ilk alternatifiniz olabilir;

  1. Devlet yurtları
  2. Gittiğiniz okulların sağlayabileceği yurt, misafirhane, pansiyon
  3. Özel pansiyonlar

Erasmus'ta konaklama yeri oldukça belirsiz ve insanı çok düşündüren bir hal alabilecek bir durumdur. Bu gibi durumlarda nerelerde nasıl araştırmalar yapmanız gerektiğini bilmek buna göre adımlar atmak size önemli zaman kazandıracaktır. Bu durumda konaklama konusunu araştırırken olabildiğince okulun kendi konaklama yerlerini mutlaka araştırın gerekirse birebir iletişime geçin.