Öğrencilere Asgari Ücret Tutarında Karşılıksız Burs ve 5 Yıl İş Garantisi

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında imzalanan protokole göre 2022-2023 öğretim döneminden itibaren tekstil ve deri mühendisliğini tercih eden üniversite öğrencilerine gerekli şartları sağlamaları halinde sektör tarafından karşılıksız eğitim bursu verileceği ayrıca tekstil veya deri sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 5 yıl süre ile istihdam edilmesine yardımcı olunacaktır.

 

 

2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren bütün öğrencilere ilk 5 tercihinden en az birisinin Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği olması şartıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme puanına göre burslar verilecek.

Yapılan açıklamada yılda 9 ay olmak üzere, “Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası” tarafından eğitim bursu verilecektir.

Bu kapsamda;

  • İlk 20 Bin İçindeki Öğrenciler İçin Asgari Ücret Tutarı
    20 Bin İle 50 Bin Arası Öğrencilere Asgari Ücretin Yüzde 70’i
    50 Bin İle 80 Bin Arası Öğrenciye Asgari Ücretin Yüzde 50’si

Başarı Kriterleri:

• Öğrencinin üniversiteye girişte başarı sıralamasının tekstil mühendisliği için ilk 80.000 içerisinde olması,
• İlk 5 tercihinden birinin “ Tekstil Mühendisliği” olması ve bu tercihlerinden birine yerleşmiş olması,
• 
Öğrencilerin eğitim burslarından eğitim süreleri boyunca yararlanabilmeleri için her yarıyıl 4 üzerinden en az 2.5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalaması ile eğitimlerini sürdürmeleri gerekmektedir.

 

Burs haberlerini kaçırmamak için 

TIKLA YOUTUBE KANALINA ABONE OL

TIKLA WHATSAPP  KANALINA KATIL

TIKLA TELEGRAM KANALINA KATIL

TIKLA İNSTAGRAM'da TAKİP ET

 

Eğitimleri süresinde eğitim bursundan faydalanan öğrencilerin tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalarda en az 5 yıl süre ile istihdam edilmesine yardımcı olunacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share