E-YDS Nedir?

E-YDS Nedir?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı’dır. İngilizce sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. ÖSYM tarafından, belirlenen sınav merkezlerinde elektronik ortamda gerçekleştirilir.

E-YDS nedir?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı’dır. İngilizce sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. ÖSYM tarafından, belirlenen sınav merkezlerinde elektronik ortamda gerçekleştirilir.

E-YDS nerelerde kullanılır?

KPSS A grubu atamaları, kamu görevlilerinin dil tazminatı alması, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar, yüksek lisans, doktora ve  sanatta yeterlilik başvuruları, yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik

İşlemleri, ÖYP ve cari araştırma görevlisi atamaları, doçentlik başvuruları, tıp ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylar için.

E-YDS kaç sorudan oluşur?

Çoktan seçmeli 80 sorudan oluşmaktadır.

E-YDS Soru dağılımı nasıldır?

Kelime Bilgisi: 6, Dil bilgisi: 10 Cloze Test: 10, Cümle Tamamlama: 10, İngilizce-Türkçe Çeviri : 3, Türkçe-İngilizce Çeviri: 3, Okuma Parçaları: 20, Diyalog Tamamlama: 5, Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma: 4, Paragraf Tamamlama: 4 Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 5

E-YDS sınav süresi ne kadardır?

150 dakikadır. İlk 110 dakika ve son 15 dakika sınav salonundan çıkışa izin verilmemektedir.

E-YDS nasıl değerlendirilmektedir?

Yanlış soruların doğruları götürmesi sözkonusu değildir. 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

E-YDS'ye katılmak için kaç hak verilmektedir?

Sınava her sene sadece bir kez katılım gerçekleştirilmektedir. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra, katılım gerçekleştirilmese de sistem o sene içinde bir daha kayıt yapılmasına izin vermemektedir.

Engeli/sağlık sorunu olan adaylar için özel düzenleme bulunmakta mıdır?

2015 yılı itibariyle özel düzenleme bulunmamaktadır.

Sınava katılacak adaylar nasıl belirlenmektedir?

Sınav kontenjanı sınırlı olduğundan sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır.

Elektronik ortamda gerçekleştirilecek sınavla ilgili bilgilendirme sınav öncesi yapılacak mı?

Adayların kişisel bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Sınav sırasında bilgilendirme yapılmayacaktır. Bu bakımda örnek e-yds sınavının ugulanması gerekmektedir.

E-YDS Sınav ücreti ne kadardır?

130 TL

Adaylar sınava girerken yanlarında neler bulundurmalı?

İnternetten edinilecek fotoğraflı sınav giriş belgesi, Nüfus Cüzdanı veya pasaport, şeffaf pet şişede su. Sınavda kullanılacak diğer gereçler, şeker ve peçete ÖSYM tarafından temin edilecektir.