Burs

6 Maddede Nasıl Burs Bulunur?

Burs bulmak ev aramak  gibidir. Kiralık ev ararken internetten emlak sitelerini araştırıp oturmak istediğimiz semtteki emlakçıları gezip dolaşıyoruz. Nasıl kiralık ev gelip bizi bulmazsa, burslar da ayağımıza gelmez. Bu yazımızda nasıl burs bulunur, nerelere bakmalıyız sorularına yanıt verdik.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

1-BURS İÇİN ÜNİVERSİTENİZİN İLGİLİ BİRİMLERİNE BAŞVURUN

Burs veren kurumlardan bazıları doğrudan üniversitelerle iletişim kurup “burs vermek için tavsiye edebileceğin öğrenci var mı?”diye sorar hatta başvuruları direkt üniversite üzerinden alırlar. Her üniversitede bu işle ilgilenen bölümler ofisler vardır. Bunun adı burs ofisi , burs bürosu  ya da  koordinatörlük olabilir. Boğaziçi’nde Burs Ofis, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Burs Bürosu, Marmara Üniversitesi’nde Burs Ofisi Koordinatörlüğü  bu birimlere örnek olarak verilebilir. Eğer böyle özel bir birim yoksa da her üniversitede Eğitim Sağlık Daire Başkanlıklarının bir işi de budur. Buralara başvurarak üniversitenize tahsis edilmiş burs olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu birimler aynı zamanda KYK Burs başvuruları için de KYK’ya öğrenci tavsiye eder. Biz buna rektörlük bursu diyoruz. Rektörlük Bursu hakkındaki yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

2-BELEDİYELER DE BURS VE EĞİTİM YARDIMI VERİR

Belediyeler de eğitim yardımı altında öğrencilere tek seferde toplu ödemeler yaparlar. Biliyorsunuz üniversite çağına geldiğimizde aynı zamanda oy verme hakkına da sahip oluyoruz. İşte belediyeler de hem öğrencilerden hem de ailelerinden oy almak için eğitim yardımları dağıtmakta. Örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı hakkındaki yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Anket

3-BURS İÇİN KAYMAKAMLIKLARA BAŞVURABİLİRSİNİZ

Kaymakamlıklarda kurulu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da eğitim yardımı dağıtmakta.  Bu vakıflar ailenizin durumunu araştırıyor ve almaya hak kazanırsanız tek seferde ya da aylık olarak para dağıtıyor.  

4-BURSVEREN KURUMLARIN SİTELERİNİ VE SOSYAL MEDYALARINI TAKİP EDİN

Anadolu Vakfı, Türk Eğitim Vakfı gibi büyük kurumlar her sene burs vermek için Ağustos Kasım arasında burs başvurusu alırlar ve siteleri de  hep aktiftir. Kurumların sosyal medyalarını, sitelerini takip edeceğiz dedik ama yüzlerce dernek ve vakıf var.  Bazılarının sosyal medyaları ve  siteleri var, bazılarının da yok. Bunları tek tek takip etmek yerine bunu sizin için yapan, ogrenciislerim.com' u takip edebilirsiniz. Biz sizin için  400’e yakın kurumu takip edip burslar başladığında sizi haberdar ediyor, başvuru şartları, başvuruların nasıl yapılacağı hakkında bilgilendiriyoruz. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yıl boyunca burs başvurularından haberdar olabilirsin.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

Burs haberleri için 

TIKLA YOUTUBE KANALINA ABONE OL

TIKLA WHATSAPP KANALINA KATIL

TIKLA TELEGRAM KANALINA KATIL

TIKLA İNSTAGRAM'da TAKİP ET

 

5-BURS İÇİN ODALAR, YEREL DERNEKLER VE HEMŞERİ DERNEKLERİNE BAŞVURUN

Başka bir ilde okuyacaksak bile yaşadığımız ildeki derneklere vakıflara odalara bakalım.  İş adamları derneği, sanayiciler vakfı  gibi kurumlar mutlaka vardır. Özellikle ticaret ve sanayi odalarının burs verme imkanı daha da yüksektir. Sitemizi incelerseniz İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası Bursu, İzmir Ticaret Odası, Eskişehir Ticaret Odası burs veren yerlerden bazıları.  Bunlar başka yerde okusa da kendi illerinde yaşayan  öğrencilere burs vermekte. Başka şehirde okuyacaksak da aynı şekilde o şehirlerin  iş adamları derneği, sanayiciler vakfı, ticaret odası gibi kurumlarını bulalım. Sitelerine bakalım.

Okuyacağımız bölüme göre de bakacağımız kurumlar olabilir. Örnek olarak Gemi mühendisliği okuyoruz, Gemi Mühendisleri Derneği ya da odası gibi kurumlar bize burs verebilir.  

Yalnız bu tarz yerel kurumların  sitesi ya da sosyal medya hesabı olmayabilir ya da burs verdiklerini buralardan duyurmayabilirler. Ancak bu kurumlara gidip “bursa ihtiyacım var” demekle hiçbir şey kaybetmeyiz. Burs vermeyeceklerse de gidip orada kendinizi tanıtmanız yararınıza olur, belki ihtiyacınızı anladıklarında burs vermeye karar verebilirler.

6-BÜYÜK FİRMA VE İŞADAMLARINA BURS İÇİN BAŞVURUN

Yine yaşadığınız şehirlerde kurulu o bölgenin büyük firmaları ve işadamları mutlaka vardır. Onların internet sitelerini inceleyelim. Gerekirse buralara doğrudan başvuralım.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA