Elginkan Vakfı Bursu

Elginkan Vakfı Bursu

Burs Başvuru Koşulları

Elginkan Vakfı, 2024-2025 eğitim öğretim yılında üniversitelerde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören başarılı ve maddi imkânları yetersiz öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • Maddî İmkânları Yetersiz Olmak
 • Başarılı Olmak
 • Vakıf burslarına başvuru tarihinde adayların; lisans eğitimi düzeyinde 22, tezli yüksek lisans düzeyinde 26; doktora düzeyinde 28 yaşından büyük olmamaları şarttır.​
 • Lisansüstü burslarına başvurularda, adaylardan tez danışmanları ya da diğer öğretim üyelerinden talep ederek alacakları, Vakfa hitaben yazılmış bir tavsiye mektubu istenir.

Lisans Bursları
Vakıf bursları lisans kademesinde hazırlık sınıfı ve birinci sınıfa kayıt yaptıran yeni öğrencilerle, ara sınıf öğrencilerine verilir. Hazırlıktan birinci sınıfa geçenler ara sınıfta sayılır. Dağıtımda ara sınıf farkı gözetilmez; maddî imkândan daha mahrum olan başarılı adaya öncelik tanınır. Bursun tahsisi ve sürdürülmesi için gerekli başarı şartları aşağıda verilmiştir.
Üniversiteye ilk girişte ÖSYM giriş puanı başarı kriteri olarak alınır. Ara sınıf öğrencileri için burs, altı yıl veya yarıyıl normal eğitim-öğretim programının derslerinden başarısız dersi olmayan ve ağırlıklı not ortalaması; bağıl not sistemine göre yapılan değerlendirmede en az CB, 4 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 2.50, 100 üzerinden yapılan değerlendirmede en az 70 olup bir üst yıl veya yarıyıla geçiş hakkı kazanan adaya tahsis edilir. Başarı derecesi yüksek olan adaya öncelik tanınır.

Lisansüstü Bursları (Yüksek Lisans ve Doktora)
Üniversitelere bağlı enstitülerde lisansüstü eğitim (tezli yüksek lisans ve doktora) yapan başarılı ve maddî imkânı kısıtlı olan öğrencilere başvurmaları halinde karşılıksız burs verilir. Tezli yüksek lisans ve doktora için öğrencinin lisans mezuniyet genel not ortalamasının en az BB/AA, 3.00/4.00 veya 80/100 olması şarttır. Başvuruların değerlendirilmesinde akademik özgeçmiş ve lisansüstü eğitim konusunun ülkemizin kültürel gelişimine ve sanayinin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkısı dikkate alınır.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

Burs haberleri için 

TIKLA YOUTUBE KANALINA ABONE OL

TIKLA TELEGRAM KANALINA KATIL

TIKLA İNSTAGRAM GRUBUNA KATIL

TIKLA İNSTAGRAM'da TAKİP ET

 

Burs Miktarı?

2024 yılı burs miktarı açıklanmadı.

KYK Bursu Alanlar Başvurabilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu geri ödemeli öğrenci Kredisi ve Burs hariç, başka kurumlardan karşılıksız burs alınmaması gerekmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Takip Et
Burs Başvurusunda Dikkat Edilecekler

Vakıf, eğitim öğretim yılında sadece;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi,
 • Boğaziçi Üniversitesi,
 • Ege Üniversitesi,
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Celal Bayar Üniversitesi

Lisans ve lisansüstü öğrencilerine karşılıksız burs vereceğini belirtmiştir.

Burs Başvurusu için Son Tarih
Eylül 2024'te başlaması bekleniyor


Anketler

Nasıl Başvurulur?

Burs imkânından yararlanmak isteyen öğrencilerin, üniversitesinden temin edeceği burs başvuru formunu doldurup ve gerekli diğer belgeleri de ekleyerek Üniversitesinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na veya Üniversitenin bu konuda görevlendireceği birime teslim ederek gerçekleşmektedir.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

Burs Puanlama