TEV - Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları

TEV - Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları

Burs Başvuru Koşulları

Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği Yüksek Lisans öğrenimi için 2004 yılından itibaren aşağıda belirtilen şartlarda Fransa’da ortaklaşa yaşam gideri bursu vermektedir.

Burs başvurusunda her hangi bir alan sınırlaması yoktur, tüm alanlara açıktır. Egitim dili Fransızca veya İngilizce olan programlar burs kapsamındadır.

Burs Başvuru Şartları:

  • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
  • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
  • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
  • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Fransızca* dil yeterliliği.
Burs Miktarı?

Kontenjan ve burs miktarı: 

Her yıl 20 yeni bursiyer seçilir. Fransa’daki devlet üniversitelerinin harçlarının belli bir miktara kadar olan kısmı Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır (bu miktar her yıl değişebilir). Ayrıca bursiyerlere aylık belli bir miktar burs ödemesi yapılır. Aylık bursun yaklaşık 2/3’ü geri ödemeli olarak TEV tarafından (492 Avro), 1/3’ü (yaklaşık 250 Avro) karşılıksız olarak Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır.

siber

KYK Bursu Alanlar Başvurabilir mi?

Evet

Bizi Sosyal Medyada Takip Et
Burs Başvurusunda Dikkat Edilecekler

Burs başvurusunda her hangi bir alan sınırlaması yoktur, tüm alanlara açıktır. Egitim dili Fransızca veya İngilizce olan programlar burs kapsamındadır. Programın eğitim diline göre istenen dil seviyesi: Fransızca için B2 veya İngilizce için B2 seviyesidir.

TEV-Fransa Büyükelçiliği bursları Master1 ve Master2 kapsamlıdır ancak Master2’den kabul alanlar öncelikli olacaktır. Master1’den kabul alıp burs için uygun görülenlerin Fransa’daki bursları ancak başarılı ve uygun oldukları durumda şartlı olarak 2. yıla uzatılacaktır. Ayrıca Fransa’da yüksek lisans eğitim bursunun süresi Master2 için on aydır ve bu süre yenilenemez. Bununla birlikte burs pedagojik nedenlerden (staj, tez, vs) dolayı uzatılabilir.

Burs Başvurusu için Son Tarih
20 Şubat 2023'tür.


Anketler

Nasıl Başvurulur?

Başvurular online gerçekleşmektedir.

Burs başvurusu için TIKLAYINIZ

Burs Puanlama