10 Adımda Etkili Not Tutma Yöntemleri

10 Adımda Etkili Not Tutma Yöntemleri

Eğitim, iş ve diğer alanlarda başarıya ulaşmak için not tutmak gerçekten önemlidir. Anlatıcı kişiyi hem dinleyip hem de not almak çok zordur. Hatta bazen anlatıcı önden gittiği için yazmayı bırakır dinlemeye geçeriz. Ve dinleme yoluyla öğrenilen bilgiler çok uzun süreler hafızada durmaz, öğrenilenlerin zaman zaman tekrar edilmesi gerekir. Sizde not tutmanın yöntemlerini öğrenirseniz bir başkasından not istemek zorunda kalmazsınız.

Peki en etkili not tutma yöntemi nedirNasıl not tutulur? Sizler için 10 adımda etkili not tutma yöntemlerini derledik.

10 Adımda Etkili Not Tutma Yöntemleri

  • ​​Dikkatinizin Dağılmayacağı Bir Yer de Oturun

Düzenli bir şekilde not tutmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Yani doğru yerde oturmalısınız. Sınıfta ya da toplantı salonunda rahatsız edilmeyeceğiniz, dış etkenlerden etkilenmeyeceğiniz bir yerde oturmalısınız. Anlatılanları rahatlıkla duyabileceğiniz bir yere oturmalısınız.

  • Not Almak için Hazırlıklı Olun

Ders veya eğitime zamanında gitmelisiniz. Not almak için gereken bütün eşyalarınızı hazırlamalısınız. Sizlere önerimiz tükenmez kalem kullanmanızdır. Böylelikle silmek ile uğraşmaz üzerini karalayıp geçersiniz. Daha sonra notlarınızı temize çekebilirsiniz.

  • İyi Bir Dinleyici Olun

İyi bir şekilde not tutmak için en önemli kural iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Dikkatinizi dağıtacak bütün unsurları ortadan kaldırmalısınız. Odak noktanıza yalnızca karşınızdaki kişiyi koymalısınız.

  • Dinleme İle Not Tutma Senkronunu İyi Yapmalısınız

Tüm dikkati dinlemeye ayırırsanız verimli bir şekilde not tutamazsınız. Aynı şekilde çok ayrıntılı not tutmamaya kalkışırsanız bu sefer de anlatılanları anlamanız güçleşir ve bu da dinlemeyi olumsuz etkiler.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi İNSTAGRAM'da TAKİP EDİN

  • Her şeyi Yazmaya Çalışmayın

Not alırken seçici olun. Daha çok anlatıcının belirttiği noktaları not almaya çalışın. Anlatıcının  bir kaç cümlesini tek bir cümleyle anlatabileceğiniz gibi, tekrarladığı şeyleri de tekrar yazarak zaman kaybetmek zorunda kalırsınız.

  • Tek Renk Kalem ile Not Alın

Eğitim esnasında farklı kalemler kullanarak zaman kaybı yaşamak istemezsiniz. Renklendirme işlemini temize çektiğiniz sırada yapabilirsiniz.

  • Kısaltmalar ve Semboller Kullanın

Not tutarken zaman çok önemlidir. Zaman kazanmak için ve geri kalmamak için kendinizin anlayabileceği şekilde çeşitli kısaltmalar kullanın. Fakat yaptığınız kısaltmanın konu ile alakası olmalıdır. Daha sonra temize çekerken bu neyin kısaltmasıydı demeyin.

  • Önemli Yerlere İşaretler Koyun

Anlatıcı kişi bazı cümlelerin üzerini özellikle vurgular, burası önemlidir vs. gibi sözlerle dikkat etmeniz gereken yerlerde bunu belirtecektir. Böyle durumlarda yapmanız gereken şey notlarınızın yanına yıldız, ünlem ya da kendinize özgü bir işaret koyun. Temize çektiğinizde işaretleme yaptığınız yerin önemini fark ederek o konuya ağırlık vereceksiniz.

  • Kaçırdığınız Yerler için Boşluk Bırakın

Not alma esnasında bir şey kaçırdığınız da hemen endişelenmeyin. Endişelenmek yerine boşluk bırakmayı deneyin. Anlamadığınız, duyamadığınız, kısacası herhangi bir nedenden ötürü kaçırdığınız yerlerde sayfanıza bir kısım boşluk bırakın. Ya da defterinizi bir şey kaçırdığınızı anlamanızı sağlayacak şekilde işaretleyin. Dersin bitiminde boş bıraktığınız yerleri arkadaşlarınızın notlarına bakarak doldurabilirsiniz.

  • Aldığınız Bütün Notları Temize Çekin

Gelelim konumuzun en önemli noktasına. Aldığımız notları kesinlikle temize çekmeliyiz. Özet yaptık, karaladık, işaretler ve kısaltmalar yaptık. Eğer temize çekmezsek belli bir zaman geçtiğinde aldığımız nottan pek bir şey anlamayacağız. Sonuç olarak aldığınız notları akabinde düzgün bir şekilde temize çekmelisiniz.