Uyku Kaçıran 7 Etkili Yol

Uyku Kaçıran 7 Etkili Yol

Sınava hazırlanmayı ya da iş teslimini son geceye bırakan öğrenciler ve profesyonller için uykuyu kaçırıp odaklanma sağlayacak 7 yöntem. "Uyku açan şeyler" nelerdir? "Uyku açıcı şeyler" hangileridir, "uyku gelmemesi için" ne yapmalıyız?

Uyumak, bedensel ve zihinsel sağlığımız için vazgeçilmezdir elbette. Ancak kimi zaman, yetiştirmemiz gereken acil bir iş ya da ertesi gün başarılı olmamız gereken bir sınav varsa uykumuzdan feragat etmek zorunda kalabiliriz. Böyle bir durumda genelde ters etki ile erkenden uykumuz gelir. Ancak çok basit yöntemler kullanarak uykumuzu kaçırabiliriz. Peki nedir o yöntemler, uyku nasıl kaçar?

1.Taze sıkılmış meyve suları ve meyve asiti bol meyveler tüketmek uyku açıcı etkenlerden biridir

Çünkü içerisindeki vitaminler vücudumuza enerji verir. Bu da kendimizi dinç hissetmemizi sağlar. Greyfurt, portakal gibi narenciye ürünleri meyve asidi bol meyvelerdendir ve daha etkili sonuç alırsınız.

2.Sade kahve veya kola içilmesi bilinen en etkili uyku kaçıracak şeyler arasındadır

Kahve tüketmenin, uyku gelmemesi için bu kadar yaygın ve etkili bir yöntem olmasının sebebi, içerdiği yüksek miktarda kafeindir.  Kolanın ise içerisinde belli miktarda şeker ve kafein bulunur. Şeker enerji verirken, kafeinin uyarıcı niteliği vardır.

3.Çikolata ya da tatlı tüketilmesi uyku kaçırmak için iyi yöntemlerdendir.

Sebebi ise içeriğindeki yüksek şeker miktarıdır. Şeker enerji verdiği için bir canlılık hissederiz. Ancak dikkat edin hipoglisemi veya insülin direnci gibi rahatsızlıklarınız varsa bu yöntem daha çok uykunuz gelmesine sebep olabilir.

4.Sakız çiğnemek uykuyu kaçırmanın yollarından  biridir.

Sakız çiğnemek mideyi uyarıp çalışmasını sağlar. Çiğneme eylemi ile tükürük salgısı artar ve metabolizma hızlanır. Ayrıca midenin çalışması, açlık hissi yaratır, vücut uykudan uzaklaşır. Ancak ağır ve yağlı yemek uykunuzu getirebilir, hafif yiyecekleri ve atıştırmalıkları tercih edin.

5.Açık havada kısa  bir yürüyüş veya spor yapmak uykunuzu kaçırmak için iyi bir yöntemdir.

Temiz havada yürümek zihni ve bedeni dinamize eder. Uyku bastırdığında 15-20 dakika egzersiz yaparsanız adrenalin seviyesi artışı ile dinç kalabilirsiniz.

6.Müzik dinlemek de uyku kaçırma yolları arasındadır

Özellikle canlı, hareketli müzikler dinlersek üzerimizdeki ağırlıktan sıyrılır ve canlanırız. Hatta öğrencilerin ders çalışırken klasik müzik dinlemelerinin konsantrasyonlarını arttırdığı yönünde çeşitli çalışmalar da mevcuttur. Üzerine bir de 10-15 dk dans ederseniz, elveda uyku….

7.Soğuk su ile yüzü yıkamak

Belirli aralıklarla yüzünüzü soğuk su ile yıkamak uykunuzu açar. 

BONUS -1

Kolonya koklamak

Kolonyanın içerisinde bulunan etil alkolün, keskin kokusu sebebiyle ayıltıcı etkisi vardır. Burnunuz yanarken uykuya elveda deyin.

BONUS -2

Işığın vücut üzerinde uyarıcı etkisi nedeniyle aydınlık bir ortamda çalışmayı tercih edin. Ders çalışıyorsanız ya da bir konuya yoğunlaştıysanız, konuyu değiştirip başka bir konuya odaklanmak dikkatinizi tekrar toplamanıza neden olur ve daha dinç hissedersiniz.

Ancak uzun süre uykusuz kalmanın ya da uyku düzenin bozulmasının kimi sağlık problemlerine yol açtığını belirtmekte fayda var. Ayrıca bahsi geçen yiyecek ya da içeceklerin fazla tüketilmesi de sağlığınıza zarar verebilir. Son olarak, lütfen doktorunuza danışmandan uyku kaçıran ilaç almayınız.