Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Sınav stresi nedir? Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları nelerdir? Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir? Sınav Kaygısını Yok etmenin Yolları nelerdir? 

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Sınav Stresi Nedir?

Sınavlarla gösterilmesi istenilen bilgi ve performansın doğru şekilde yansıtılmasını ve aktarılmasını engelleyen kaygıdır. Sınav stresi, sınava hazırlık döneminde ortaya çıkabileceği gibi, sınavdan hemen önce ve sınav sırasında da ortaya çıkabilir. 

Sınav ile İlgili Pozitif Düşünün

Olumsuz ve negatif düşünceler sınav stresinizi arttırır. “Bu sınavdan başarısız olursam” gibi olumsuz düşünceleri kafanızdan silin. Pozitif düşünerek ben bu sınavdan başarılı olacağım diyerek kendinize güvenin.

Kendinize Olan Güveninizi Yüksek Tutun

Başarıya ulaşmanız için öncelikle kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Sınavda başarılı olacağınıza inanmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Eğer kendinize güvenmezseniz sınav stresini yaşamak bir tarafa başarısızlığı kabul etmiş sayılırsınız.

Sınav Stresini Azaltmak için Nefes Egzersizleri Yapın

Sınava başlamadan önce nefes egzersizi yapın. Oturduğunuz yerde arkanıza yaslanarak burundan derin nefes alarak ağızdan vermelisiniz. Burada amaç diyaframınızı kullanarak ciğerlerimizi tamamen kullanmaktır. Diyaframınızı kullanarak nefes alırsanız, stres sırasında vücudunuzda hormonlarınız tarafından salgılanan kimyasal maddeleri yok ederek stressiz bir sınav için zemin hazırlamış olursunuz.

Sınavdan Önce Uyku Düzeninizi Ayarlayın

Sınavdan önce ders çalışacağım diye uykudan kısmak çok büyük bir hata olur. Uykusuzluk zihin fonksiyonlarınızı yavaşlatıp düşük bir enerjiye sahip olmanızı sağlayacağından sınavdan önce alacağınız düzenli bir uyku ile daha dinç ve daha başarılı olacaksınız.

Egzersiz ve Hobiler Sınav Stresini Azaltır

Sınavlar yaklaşırken, boş zamanlarda bile sınavı düşünmek stresi arttırır. Çalışmadan arta kalan zamanda spor ya da egzersiz yapmak, özellikle el ile göz arasında koordinasyonu sağlayacak hobilerle uğraşmak bizi sınav stresinden uzaklaştırır. Üstelik bu alanda geçirdiğimiz vakitten sonra tekrar çalışmaya döndüğümüzde performansınız ve dolayısıyla özgüveniniz artar.

Sınav Stresine Karşı Kendinizi Ödüllendirin

Çalışma aralarında sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri tüketmek, moralinizi yükseltir, tekrar keyifli bir çalışmanın başlangıcına vesile olur. Böylece özgüveniniz artar.

Sınav Stresi ile Başetmek için Psikolojik Destek Alın

Eğer yaşadığınız sınav stresleri size hem fiziksel hem de duygusal anlamda etki yaratıyor ve yaptığınız stres egzersizleri işe yaramıyorsa profesyonel anlamda psikolojik destek almanızda yarar vardır.