İşaret 1

Ücretsiz Uluslararası Sertifikalı Online İşaret Dili Eğitimi

Ailemizde veya çevremizde işitme engelli olan kişilerle iletişim kurmanın dışında günümüzde işaret dili bir meslek haline gelmiştir. İşaret Dili bilen çalışanlara ihtiyaç sürekli artmaktadır. Kamu sektöründe ve özel sektörde işe alımda bazı açık kriterler arasında “işaret dilini bilen” ibarelerine sıkça rastlanılmaktadır. Bu sebeple sizler için Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen Online İşaret Dili Eğitimi hakkında bilgiler derledik.

Online İşaret Dili Eğitimi

Konuşmaya dayalı dillerin ardışık ve sistematik bir biçimde bir araya getirilmesiyle oluşan sözcüklerin aksine işaret dili; işaretler, yönelim, beden dili, jest, mimik, konum ve el dışı hareketler ile oluşturulur. Ses bilimi olarak adlandırılan ve işaretlerin de temelini oluşturan 33 temel işaret baz alınarak oluşturulan Türk İşaret Dili, hem soyut kavramları hem de kendine has gramer yapısını korumaktadır. El becerilerinin kullanımı işaret dilinin önemli bir parçasını oluştururken, Türkiye’de işaret dili eğitimi günümüzde pek çok farklı kurum bünyesinde ilgilileri ile buluşmaya devam ediyor.

TÜM BURSLARI GÖRMEK İÇİN TIKLA

Burs haberleri için 

TIKLA YOUTUBE KANALINA ABONE OL

TIKLA WHATSAPP KANALINA KATIL

TIKLA TELEGRAM KANALINA KATIL

TIKLA İNSTAGRAM'da TAKİP ET

İşaret Dili Nasıl Kullanılır?

Dünya nüfusunun yüzde 10’unu işitme engelli bireylerin oluşturduğu bilinmektedir. Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si işitme engelli bireylerden meydana gelmektedir. Ülkemizde hem örgün eğitim hem de özel eğitim kurumları müfredatında bulunan İşaret Dili Eğitimi, Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan kurumlarda kullanılmaktadır. İşitme Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ilk adım olan İşaret Dili, sosyalleşme, sağlık, eğitim, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi pek çok alanda empatik bir yaklaşımın da anahtarıdır. El abecesi ile başlayan işaret dili, İşaret Dili Eğitimi ile birlikte üst seviyeye taşınmaktadır. 

Sertifika Süreci:

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli Cardcert sertifikanız adresinize fiziki olarak gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 20 gün içindedir.

Ayrıntılı Bilgi ve Başvuru için TIKLAYINIZ